Gå til hoved-indhold

Flora Danias kampagner og temaer

Her kan du læse om de kampagner, vi har eksekveret -  hold øje med vores sociale medier for at se de kreative opslag, billeder og reels – og del dem gerne videre, så vi sammen kan sprede budskabet om de mange muligheder med potteplanter.

Vil du se, hvad der kan lade sig gøre med potteplanter? Følg os på floradania_dk eller floradania, og lad dig inspirere!

Flora Danias grønne historier

I 2025 har vi haft fokus på at fortælle de grønne historier fra potteplantebranchen. Gennem året har vi besøgt gartnerier og delt fortællinger om bæredygtig produktion, innovation og ansvarlige valg i hverdagen. Formålet er at give indblik i, hvordan branchen arbejder målrettet med grøn omstilling – og samtidig vise mangfoldigheden i tilgange og løsninger.
Historierne skal styrke kendskabet til potteplanternes værdi, skabe større forståelse for produktionen bag planterne og bidrage til et mere nuanceret billede af branchen over for både samarbejdspartnere og forbrugere.
Artiklerne er blevet lagt på Floradania Marketings hjemmeside, og de annonceres løbende på Flora Danias LinkedIn.
Har du endnu ikke læst de grønne historier, kan du finde dem her.

Branchevideoer

I 2025 annoncerede vi 13 branchefilm, som satte fokus på potteplantesektorens grønne udvikling og fremtidige potentiale. Filmene fremhævede hver især et vigtigt tema – lige fra bæredygtig produktion og transport til innovations- og karrieremuligheder i sektoren. Branchefilmene blev annonceret på Flora Danias sociale medier, herunder Instagram, Facebook og LinkedIn, samt på Flora Danias hjemmeside. Formålet med videoerne har været at styrke sektorens synlighed, øge gennemsigtigheden og dele de mange positive historier, der viser, hvordan branchen arbejder målrettet med udvikling og bæredygtighed. Samtidig ønsker vi at inspirere og engagere indkøbere og samarbejdspartnere ved at give et klart indblik i det grønne arbejde, som kendetegner sektoren.
Hvis du endnu ikke har set branchevideoerne, kan du finde dem her.

Videodag: Indretning med potteplanter

I september 2025 afsatte vi en hel dag til at producere en række inspirerende reels i samarbejde med stylist Pernille Albers. Videoerne sætter fokus på, hvordan potteplanter kan bruges aktivt og kreativt i indretningen. Formålet var at skabe visuelt og engagerende indhold, som skal vise de mange æstetiske og funktionelle muligheder, planter giver i hjemmet.

Reelsene bliver løbende anvendt på Flora Danias sociale medier for at inspirere forbrugerne, styrke interessen for potteplanter og tydeliggøre branchens relevans i moderne boligindretning.

 

Fotoshoots

I løbet af 2025 har vi afholdt vi to fotoshoots, i september og april, i samarbejde med stylist Pernille Albers og fotograf Martin Kruse fra STÖJ. Formålet var at producere professionelle billeder af branchens potteplanter, som deles i billedbanken på Floradania Marketings hjemmeside, og de vil løbende blive brugt på Flora Danias sociale medier.

April og septembers fotoshoots blev muliggjort gennem plantesponsorering fra branchen, som bidrog med et bredt udvalg af planter. Vi vil gere takke de, der havde lyst til at sponsorere planter, og som har muliggjort, at vi er kommet i mål med nogle flotte billeder til billedbanken.

Presse- og influencerevents med fokus på kreativ brug af potteplanter

I 2025 havde Flora Dania fokus på at inspirere forbrugerne til at bruge potteplanter kreativt i boligindretningen. Gennem presse- og influencerevents blev potteplanter præsenteret som et moderne og dekorativt valg.

I august blev der afholdt et presseevent i samarbejde med blomsterdekoratør Charlotte Franke, hvor ni influencere arbejdede kreativt med potteplanter og delte indhold, som nåede 127.663 følgere. I september fulgte et influencerevent med stylist Pernille Albers under temaet ”Planter, Print og Perler”, hvor syv influencere skabte og delte kreativt planteindhold med en samlet rækkevidde på 40.505.

 

Mors Dag kampagne 2025

I samarbejde med et bureau og tre influencere spredte Floradania Marketing budskabet "Giv en potteplante til Mors Dag" Kampagnerne kørte som reels og stories i ugen op til Mors Dag af de tre influencere Camilla BayTina Ekdahl og Anders Wortmann. Kampagnerne tog udgangspunkt i humor og hyldesten til mødre - med et strejf af gode råd til både fædre og børn om at købe planter til Mors Dag. 

Kampagnerne blev eksponeret til 136.547 personer og set 473.514 gange, hvilket giver en indikator for, at videoen er blevet afspillet flere gange af seerne. 

Planter i indretningen - Mikroinfluencer kampagner

April 2025: I løbet af foråret har Floradania Marketing i samarbejde med 8 influencere spredt budskabet om, hvorfor planter ikke blot er "nice to have" i indretningen, men er "need to have". 
De 8 mikroinfluenter* er screenet ud fra deres erfaring og påvirkning på boligindretning. Her er der delt både opslag, reels og stories om, hvad planter gør for indretningen både med fokus på styling, men også den følelse og stemning planter giver i indretningen. 
Kampagnerne er blevet eksponeret til 15.516 personer og er blevet afspillet 12.612 gange. 
*Mikroinfluent defineres ved at have mellem 1.000-100.000 følgere

 

Flere grønne historier i branchen

I 2024 producerede vi en serie på 13 branchefilm, der skal sætte fokus på potteplantesektorens grønne udvikling og fremtidige potentiale. Filmene bygger videre på sidste års branchevideo, som blev præsenteret ved generalforsamlingen i 2023, og de vil hver især fremhæve et vigtigt tema – lige fra bæredygtig produktion og transport til innovations- og karrieremuligheder i sektoren.

Formålet med videoerne er at styrke sektorens synlighed, øge gennemsigtigheden og dele de mange positive historier, der viser, hvordan branchen arbejder målrettet med udvikling og bæredygtighed. Samtidig ønsker vi at inspirere og engagere indkøbere og samarbejdspartnere ved at give et klart indblik i det grønne arbejde, som kendetegner sektoren.

Vi ser frem til at annoncere de nye videoer løbende i det kommende år og glæder os til at vise de mange spændende historier, der ligger bag arbejdet med potteplanter.

Hvis du endnu ikke har set sidste års branchevideo, kan du finde den her.

Videodag: Inspiration med potteplanter

Oktober 2024 afholdte vi en dag med stylist Pernille Albers dedikeret til at producere korte DIY-videoer. Med plantesponsorering havde vi et bredt udvalg til kreativt at fremhæve deres alsidighed. Der blev optaget korte videoer, også kaldet reels, som vi løbende vil dele på sociale medier. Reels er et vigtigt værktøj for at nå et bredere publikum, da de sociale mediers algoritme prioriterer at vise videoer frem for billeder, de kan nemt deles og fanger seerens opmærksomheden. I en tid, hvor de fleste skimmer deres feeds, giver reels en mulighed for visuelt at inspirere på få sekunder. Når vi kigger ind i 2025, spås reels stadig til at være et vigtigt i den digitale markedsføring.

Vi er stolte af det flotte resultat, og vi giver stor tak til Pernille Albers og de gartnere, der har sponsoreret planter til formålet! Vi håber at give både inspiration og konkrete idéer til, hvordan potteplanter kan bruges i vinterens bordopdækning, dekorationer – med fokus på at mindske spild, da de fleste af planterne kan rykkes ud i hjemmet igen.

En særlig tak til vores plantesponsorer for deres bidrag: Roses Forever, Family Plants, Timmermann, Bygrowers, Hawaii Gartneriet, Gartneriet Vornæs, Gartneriet Knoppen & Lundager

Sammen om en grønnere potteplantesektor

I Oktober 2024 satte Vinterhandelspladsen fokus på samarbejde og fællesskab i potteplantebranchen. Arrangementet var samtidig debut for Louise som projektleder, og hun planlagde og afviklede sin første Handelsplads, og vi ser frem til flere i fremtiden.

På Handelspladsen blev der skabt rammer for uformelle samtaler, hvor producenter og andre aktører i branchen kunne drøfte ønsker og visioner for fremtiden. Temaet for dagen var grøn omstilling og fælles indsats, og arrangementet understregede, hvor vigtigt samarbejde og dialog er for at styrke sektoren.

Dagen blev nydt med kage og bobler, mens det faglige netværk i branchen fik lov til at gro.

Vi takker alle deltagere for at gøre Vinterhandelspladsen til en succes og ser frem til d. 26.-27. marts, hvor forårets Handelsplads løber af stablen.

Køb Dansk: Presseevent på Handelspladsen

August 2024: I samarbejde med Rosanova Fonden satte vi i Floradania fokus på at fremme salget af danskproducerede planter gennem kampagnen "Køb Dansk". Formålet var at inspirere og informere danske planteinteresserede – både influenter og skribenter – om fordelene ved at vælge planter, der er dyrket i Danmark. Ved at skabe ambassadører for budskabet håber vi at gøre danskerne mere bevidste om deres plantevalg og understøtte en bæredygtig fremtid for de danske gartnerier. 

Danskproducerede planter har mange fordele, ikke kun for miljøet, men også for forbrugernes bevidste valg. Når du vælger dansk, støtter du lokale producenter og bidrager til en produktion, der har fokus på miljøvenlighed og arbejdsforhold. Det er vores håb, at detailbutikkerne på sigt vil give danskproducerede planter større opmærksomhed i deres markedsføring, så forbrugerne lettere kan finde dem i butikkerne.

Til Handelspladsen i august fik vi besøg af 20 pressefolk, der var til workshop med stylist Pernille Albers, talte med gartnere på messen og var på gartneribesøg ved Lundager. På dagen blev indhold delt til en følgerskare på 121.540.

 

Giv en gave, der varer hele året: Mors Dags-kampagnen 2024

Maj 2024: Blomster er en klassisk gave til Mors Dag, men hvorfor ikke tage det et skridt videre og give noget, der ikke visner efter få dage?

I årets Mors Dags-kampagne ville vi hos Floradania sætte fokus på at give en gave, der vokser og trives, ligesom kærligheden til mor. Derfor samarbejdede vi med kommunikationsbureauet Nørgaard Mikkelsen og influencers Maria Mainz og Sarah Mosgaard om at opfordre til at vælge planter fremfor afskårne blomster – en gave, der kan nydes hele året rundt.

Kampagnen fangede opmærksomheden hos tusindvis af danskere, med imponerende resultater:

  • Afspilninger: 696.065
  • Reach: 279.403 unikke personer
  • Klik: +3.000
  • Instagram-følgere: +47% (fra 1.585 til 2.275 følgere)

Vores samarbejde med Nørgaard Mikkelsen og influenterne var en succesfuld måde at sprede budskabet om bæredygtighed og vise, at planter kan være den perfekte gave til en særlig anledning som Mors Dag.