
En plante skal kunne mere end at se godt ud
Hos EasyCare Plants er udgangspunktet grønne planter, der kan holde til hverdagen. Her dyrkes planter med særlige egenskaber og udtryk, samtidig med at der er fokus på at vælge sorter, der egner sig til produktionen, og løbende optimere dyrkningsmetoderne.
Et gartneri bygget på passion
Claus Feldborg, der ejer EasyCare Plants, startede gartneriet i 1988. Efter at have færdiggjort sin gartneruddannelse var der ingen tvivl om, at han ville være selvstændig og bygge sin egen gartnerivirksomhed op fra bunden. Kort tid efter købte han sit første gartneri, og virksomheden har siden udviklet sig til i dag at omfatte seks gartneriafdelinger.

Forkærlighed for grønne planter
I dag rummer gartneriet omkring 300 forskellige sorter. I løbet af de 38 år, gartneriet har eksisteret, har sortimentet udviklet sig markant, men én ting har altid været gennemgående: en stærk passion for hårdføre, skulpturelle og grønne planter.
For Claus har det altid været interessant at rejse ud i verden og opleve planterne dér, hvor de vokser naturligt. ”Jeg har altid syntes, at det var fascinerende at dyrke planterne, dér hvor klimaet er til det, så vi skal bruge varme så kort tid som muligt i lokale drivhuse”, fortæller Claus.
Høje krav til nye planter
Gartneriet tester løbende nye planter, men på trods af den store udskiftning stilles der høje krav, når nye kulturer skal indgå i sortimentet. For det første skal planten have noget særegent, gøre en forskel og skille sig ud på markedet.
Dernæst er det afgørende, at planterne har en lang holdbarhed, så spild undgås. Det gælder både hos forbrugeren og under produktionen. ”Jeg synes, at det er interessant og vigtigt, at forbrugerne kan holde planterne, og derfor skal det være stærke planter, vi laver”, fortæller Claus
Planternes identitet
For at gøre det lettere for forbrugerne at få succes med planterne er det vigtigt, at de ved, hvordan den enkelte plante skal passes.
Derfor arbejdes der med at give planterne en tydelig identitet gennem fortællinger, der blandt andet skal gøre det nemmere at forstå plantens egenskaber og behov. ”Hvis ikke vi kan fortælle noget spændende om planten, hvorfor så overhovedet lave den?”, fortæller Claus.
Sansevieria: hårdfør som stål
En af de kulturer, som gartneriet har givet en særlig identitet, er sansevieria, også kendt som bajonetplante. Hos gartneriet går den under navnet ”grass of steel”, som henviser til plantens lange holdbarhed og hårdføre egenskaber.
Da den gemmer vand i sine tykke cylinderformede blade, har den kun brug for vand én gang om måneden. Hvis den vandes for meget, vil den vokse vildt og udvikle sideskud. Den kan stå overalt i hjemmet, da den både tåler sollys og fuld skygge.
Sansevieria er en af gartneriets klassikere, og den produceres i mange forskellige variationer.

Produktion med omtanke
Gartneriet arbejder løbende med at udvikle produktionen og undersøge, hvor processerne kan optimeres. ”Som producent har vi et ansvar for, at hvis vi gerne vil signalere natur, så skal vi gøre vores for, at produktionen er så hensigtsmæssig som mulig”, fortæller Claus.
Det er en proces, der tager tid, og som gennem erfaringer skaber fremgang. I fremtiden vil de opsætte en vindmølle, som i høj grad vil kunne levere strøm og varme til gartneriets drivhuse.
På forkant med skadedyrene
Et af de områder, som fylder meget, er implementeringen af biologisk bekæmpelse, som gør, at de har reduceret brugen af pesticider. Det kræver fokus, da man hele tiden skal være på forkant med skadedyrene. ”Det har været en læringsproces, men jeg synes, at vi er nået rigtig langt”, fortæller Claus.
Nogle planter er mere modtagelige over for skadedyr end andre. Hvis en sort er for modtagelig, kan det være en afgørende faktor for udskiftning i sortimentet, hvor en ny plante vil erstatte den.
Jagten på de rigtige planter
For Claus og gartneriet handler det ikke kun om at dyrke planter, men om at finde de rigtige planter og dyrke dem på den bedst mulige måde med fokus på kvalitet, holdbarhed og planter med X-factor.

