Floradania.dk: Ren luft derhjemme med grønne planter

Ren luft derhjemme med grønne planter

Internationale boligmagasiner dyrker lige nu boliger, hvor alt det grønne har en særlig plads i boligindretningen. Både de moderne lejligheder i storbyerne, i palæ- og parcelhuse og rustikke lofts med kreativ atelierstemning, inspirerer både citysingler og børnefamilier til at lege med naturen og indretningen indendørs

Chlorophytum, Asparagus, Spathiphyllum, Hedera, Polyscias

Chlorophytum

Spathiphyllum, Asparagus, Polyscias, Hedera

Polyscias, Sansevieria trifasciata, Epipremnum, Alpinia, Dracaena

Hedera, Asparagus, Chlorpphytum, Spathiphyllum, Epipremnum

Begonia rex

Asparagus

Lene Ostenfeldt

Polyscias, Epipremnum, Chlorophytum, Begonia rex, Hedera, Sansevieria, Spathiphyllum

For grønne planter er en trend i boligindretningen, og det giver gode muligheder for at skabe skønne grønne oaser overalt i stue, køkken og soveværelset. Samtidig får indeklimaet et boost.

De gammeldags potteplanter som svigermors skarpe tunge, begonia, dracæna, fredslilje og væddeløber er tilbage og uundværlige, når du vil bo både lækkert og sundt.

-          Planterne skal mikses,

siger interiørstylist, livsstilskribent og trendspotter Lene Ostenfeldt, der blandt andet skriver om internationalt design og indretning i Dagbladet Børsen. Hun fortsætter,

-          et par enkelte potter i vindueskarmen er simpelthen for kedeligt. Jeg blander og samler forskellige plantetyper, sorter og farver og skaber grupper på gulvet, i den ene side af vindueskarmen, på sofabordet og på de åbne køkkenhylder. Det giver et bohemeagtigt og livligt indtryk, der leder tankerne hen på et frodigt væksthus.

-          Min bolig og arbejdsplads bærer præg af, at jeg til daglig er i gang med mange forskellige kreative aktiviteter på én gang. De grønne områder giver ro for både øje og sjæl og samler møbler og tilbehør, jeg har arvet, købt som nyt og selv lavet til en helhed. Den skønne kontrast og det personlige opstår, når nyt blandes med brugt eller gammelt. Derfor passer de gamle potteplanter så godt ind i den moderne boligindretning.

Ifølge Lene Ostenfeldt kræver det heller ikke en hel masse at få planterne arrangeret,

-          Både gartneriets plastpotter, rustikke lertøjspotter og skåle, krukker og fade fra køkkenskabene er ideelle at plante i. Gartnerierne bruger meget tid og ressourcer på udvikling af plantetyper, på hvordan det grønne skal passes så let som muligt, og at der er sundhed i både plante, rødder og den jord, der følger med. Derfor kræver det ikke meget eller særligt grønne fingre at passe oasen derhjemme. Især ikke når de står i grupper og er lige til at gå igennem med vandkanden og nippe et tørt blad hist og her.

Lene Ostenfeldt fortsætter

-          Når jeg forelsker mig i en grøn plante, er det ikke altid, jeg lige har en potte, der passer, så finder jeg mine vaser frem og planter direkte i dem. De skal blot have lidt småsten i bunden, eller endnu bedre leca-kugler, så plantens rødder ikke står og sopper i overskydende vand.

Saml en gruppe af for eksempel hvide vaser i glas, keramik og marmor og leg med materialer, størrelser og planternes forskellige grønne farver, sæt små planter i store vaser og store planter i små vaser. Mine henkogningsglas og syltekrukker får nyt liv i en gruppe med forskellige typer af væddeløber med mørkegrønne og melerede blade, der er frit udsyn til rødderne gennem glasset.

De gamle danske planter som kongebegonie, efeu eller vedbend, asparges og guldranke gror på ny i køkkenet. Lene Ostenfeldt har brugt en billig stålreol fra byggemarkedet og fyldt den med køkkengrej og et væld af potteplanter på hylderne. De giver en skøn og frodig kontrast til mørke farver, stål, porcelæn og til den sorte væg, der er malet med tavlelak og endda har fået et forstørret blad i Lenes håndtegnede kridtstreg.


Instagram